1 вересня 1982 року відкрилися двері ліцею для 1980 учнів міста. Педагогічним колективом на чолі з Бахмацьким Михайлом Михайловичем було визначено ключові проблеми закладу, концептуальні ідеї, які допомогли консолідувати колектив на творчу співпрацю, сучасний підхід до управління програмовим розвитком ліцею, прагнення до оновлення змісту педагогічного процесу. З перших днів навчання колектив перебуває в пошуках нових, дієвих підходів до аналітичної роботи, узагальнення набутого досвіду.
Протягом наступних років ліцеєм керували досвідчені майстри своєї справи, педагоги з великої літери :
- Ткаченко Олена Григорівна (з 1983 до 1988 року),
- Вичалковська Галина Іванівна ( з 1988 до 1991 року),
- Жестков Степан Степанович ( з 1991 до 1993 року),
- Цуренко Тетяна Олексіївна (з 1993 до 2000 року),
- Колпакова Наталя Олександрівна (з 2000 до 2013 року),
- Супряга Тетяна Олександрівна (з 2013 року).
Сьогодні Южноукраїнський ліцей №2 – це не просто освітня установа, це – один із осередків розвитку здорового коріння українського народу, яка завжди сумлінно виконувала своє соціальне замовлення: ростила грамотних, відданих своїй землі трудівників, виховувала любов до Батьківщини, національних надбань поколінь.На сьогоднішній день проблемним питанням ліцею є «Розвиток життєвої компетентності в умовах особистісно-зорієнтованого навчання».
Педагогічний колектив закладу знаходиться в постійному творчому пошуку, створює умови для нового мислення та толерантних стосунків з вихованцями. Головним завданням педагогів є: виховання творчо обдарованої особистості; навчання учнів самостійно здобувати знання; створення умов для самореалізації учнів.
Наші вчителі – це згуртована команда однодумців, захоплених своєю роботою: енергійні, небайдужі, компетентні, талановиті, які знаходяться в постійному творчому пошуку, створюють умови для нового мислення та толерантних стосунків з вихованцями. Очолює колектив ліцею молода, перспективна, відповідальна та чуйна людина Супряга Тетяна Олександрівна - за фахом учитель історії. Ліцей нараховує 56 педагога, з них 22 - спеціалісти вищої категорії; 8 - спеціалісти І категорії; 5 - ІІ категорії; 13 - спеціалісти. Один учитель має звання "Відмінник народної освіти", 4 учителі мають педагогічне звання "учитель-методист"; 12 - "старший вчитель".
Наш ліцей- справжній осередок впровадження кращого педагогічного досвіду. Ерудовані вчителі своєю невтомною працею прищеплюють дітям любов до історії, права, української мови та літератури. Вони прагнуть стати старшими друзями своїм вихованцям у пошуках істини, роздмухують іскорки обдарувань. Їх, умілих педагогів, багато, їхні уроки сповнені любові і добра. Найщиріші слова подяки заслуговують наші дорогі вчителі, бо то вони вкладали у кожного важку, копітку працю, намагалися завжди бути добрими порадниками. Хіба були б у ліцеї такі розумні та щирі учні, якби не мали таких чудових педагогів. Це колектив невгамовних, відданих ліцею і дітям, людей.
Головними завданнями педагогічного колективу є:
- створення максимально сприятливих умов для духовного і фізичного розвитку особистості;
- формування творчої особистості;
- здійснення наукового підходу до навчання та виховання підростаючого покоління;
- широке впровадження інноваційних технологій навчання.
На сьогоднішній день це висококваліфіковані інженери і лікарі, досвідчені педагоги і вихователі, мудрі юристи і адвокати, надійні громадяни України.
Южноукраїнський ліцей має чимало своїх традицій : в ліцеї проводяться предметні олімпіади, виховні заходи. У закладі традиційною є виставка виробів з природного матеріалу «Осінній дивограй» до Дня працівників освіти; для учні в 5- х класів проходить захід «Ми родом з України!»; для учнів 1-х класів проводиться захід «Посвята у першокласники!»; до Дня Святого Миколая учнівське самоврядування спільно з шкільним хором «Срібні дзвіночки» готують захід до Дня Святого Миколая; захід «Мово моя, материнська!» до Дня рідної мови для учнів 3 класів та захід «Уклін тобі, Кобзарю!» до Дня народження Т.Г.Шевченка для учнів 4-х класів. Справжнім визнанням майстерності педагогів та їх обдарованих вихованців стало щорічне проведення заходу «Свято талантів». Найактивніші учасники шкільної художньої самодіяльності, переможці олімпіад та конкурсів, а також їх наставники, демонструють свої таланти та нагороджуються грамотами. Традиційним стало і виконання ранкової зарядки перед першим уроком та тематичні «музичні перерви» між уроками. Ну і звичайно всією шкільною родиною ми відзначаємо свято Першого та Останнього дзвоника та останнє шкільне свято 11-тикласників – Випускний вечір.